Výlet na přání
Nestihli jste některý náš výlet a rádi byste na něj vyrazili? Vyberte si kterýkoliv z 20 Výletů s IDS JMK a v srpnu na něj vyrazte s námi.
Sraz: 1. 9. 2018 a 2. 9. 2018 (více informací najdete v článku na záložkách)
Srpnový výlet bude muset být z organizačních důvodů přesunut o týden později (na první zářijový víkend - úplný konec letních prázdnin). Omlouváme se za komplikace.
Bližší informace k oběma výletům najdete v článku na jednotlivých záložkách ;-)
Dorazilo 12 hlasů pro 8 z 20 výletů. Výlet, který vyhrál hlasování, již naši pravidelní účastníci absolvovali, proto se uskuteční výlety 2. Který z těch 2 na 2. - 3. místě bude ten druhý, to je zatím v jednání.
Na závěr nultého (zkušebního) ročníku vyrazíme tam, kam budete nejvíce chtít. Zmeškali jste nějaký výlet, který jste chtěli absolvovat? Teď máte jedinečnou příležitost. Hlasování poběží od 1. 6. do 31. 7. Na začátku srpna se dozvíte, kam skutečně vyrazíme a bližší informace k výletu, jak jste byli dosud zvyklí.
Přehled všech výletů nultého ročníku
Bohutická křížová cesta a Lesonická školní naučná stezka
Pojďte se toulat mimo značené cesty do jednoho krásného, ale zatím neobjeveného koutu. Navštívíme i jedinečnou křížovou cestu sestavenou z 54 soch z cedrového dřeva v životní velikosti a také velice zajímavou školní naučnou stezku, kde budeme jistě překvapeni stanovištěm se slonem nebo obilnými jámami.
Moravské kartografické centrum a chátrající bývalé lázně
Výlet začneme na jednom velice zajímavém místě. Jižní křídlo místního barokního zámku v roce 1973 vyhořelo a v roce 2007 bylo dostavěno dle odvážného moderního projektu brněnského architekta Fránka. Jak moc se dostavba povedla můžeme posoudit během výletu sami. Dále se projdeme kolem reliérů vytesaných do skály až k bývalé chloubě širokého okolí - lázně Velká Roudka. V současné době je areál ve velmi neutěšeném stavu a čeká na záchranu (snad se již několikátý pokus konečně podaří dotáhnout až do zdárného konce).
Za krásami Podluží
Kraj vinic, ropných vrtů, krásných rozhledů i zajímavých památek. Vydejte se s námi do míst, kde ještě žijí lidové tradice a těšte se na zakončení příjemným posezením s vůní bylinek s šálkem teplého čaje.
Kolem studánek Rakoveckého údolí až k větrnému mlýnu
Jedno z údolí, které na jaře rozkvetá bledulemi. My jej však navštívíme v jinou roční dobu a užijeme si nejednu studánku a povíme si i o těch botech, které visí cestou na stromě nebo se zastavíme na mýtince, kde je přístřešek i s krbem. A na závěr se můžeme podívat do doškové chaloupky a větrného mlýna.
Brno nebrno
Že je Brno nudné město plné ruchu a lidí? Pojďte se nechat přesvědčit, že i v Brně jsou odlehlá krásná místa, kam moc lidí nechodí. I v Brně se dá jít pěšinkami, užívat si úzké rokle či rozlehlé louky nebo jedny z mála výhledů na celé město a blízké okolí.
Ostrožský zámek
Možná jste netušili, že s IDS JMK se dá podívat i za hranice našeho kraje. A že Vás zámky nelákají, protože prohlídkové trasy jsou nudné? Tak v tom případě jste ještě nebyli na zámku v Uherském Ostrohu. A pokud ano, tak určitě ne v jeho sklepení. To byste totiž mluvili jinak. Pojďte se přesvědčit s námi.
Vítání jara na Šmelcovně a další zajímavosti údolí Bílého potoka
Vítání jara na Šmelcovně je tradiční akce pořádaná již od roku 1902 u jejíhož zrodu stál i Petr Bezruč. Z oficiálních zdrojů se přesný čas konání nedozvíte, ale i když se zrovna netrefíte na hlavní část programu, tak místo stojí rozhodně za návštěvu. Než k němu dorazíme, tak si prohlédneme krásné Maršovské vodopády, kolem kterých většina lidí jen projde, aniž by si jich povšimla. A také se podíváme na pozůstatky stříbrných dolů či zámek v Lesním Hlubokém. A na závěr si poslechneme pověst o 9 křížích, kolem kterých mnozí z Vás projíždí po dálnici.
Z Čertoraje za Mrštíkem
Jistě si mnozí z Vás pamatují kulatou prolézačku z mnoha dřívějších dětských hřišť. A představte si ji mnohkrát zvětšenou. K čemu mohla nebo měla sloužit? Nejen to se dozvíte, pokud vyrazíte s námi. Cestou si něco přečteme, povíme si o včeličkách i osvobození Brna a možná přijde čas i na promítnutí jednoho zajímavého dokumentu.
Nejzapomenutější zámek kraje?
Jestli je konec světa dostupný spoji IDS JMK, tak se bez nejmenších pochyb bude nacházet někde na západ od Vranova nad Dyjí. A je tam rozhodně krásně! Nevěříte? Tak se pojďte s námi přesvědčit.
Papouščí zoo
V jedné obyčejné vesnici na zahradě jednoho obyčejného rodinného domu vyrostla jedna naprosto neobyčejná zoologická zahrada? Takhle by mohla začínat pohádka vyprávěná na tomto výletě. Ovšem nejde o pohádku, ale o skutečnost, o které se můžete sami přesvědčit. Ale než tam dorazíme, tak ochutnáme třeba i vodu, která mohla být příčinou prohry v Bitvě tří císařů (alespoň to někteří říkají).
Parníkem po přehradě, ale ne té brněnské
Tušili jste, že v dosahu IDS JMK je několik různých lodních doprav? Je pravdou, že jízdné, na jaké jste v IDS JMK zvyklí funguje jen na té brněnské, ale to přeci není důvod se nejet podívat i jinam. Budeme se plavit nádherným údolím plným lesů a skal, zavítáme na jeden krásný hrad s velkou sbírkou vycpaných zvířat nebo si budete moci na vlastní kůži vyzkoušet mučící nástroje středověkého vězení. A to přeci za to stojí. Nebo ne?
Od cisterciáckého kláštera do krasu
Podíváme se do krásného kláštera, muzea s pěknou přírodní expozicí a navštívíme i jednu běžně nepřístupnou jeskyni (ale je potřeba počítat s tím, že se u toho možná poněkud zašpiníme).
Od kola k motocyklu
Dopravní prostředky mají v tomto okrese dokonce hned tři muzea. Během výletu navštívíme dvě z nich, která se zaměřují na jednostopá vozidla - velkou a krásnou expozici kol na zámku a výstavu krásných starých motocyklů.
Nejen zámek Vyškov
Že se dá celý zámek projít za jednu návštěvu? Tak v tomto případě to neplatí. Expozic je tu hodně a určitě se potom rádi provětráme na čerstvém vzduchu v zámecké zahradě s lodžií nebo třeba v zoo a dinoparku, pokud budeme chtít.
Slovanská epopej
Že Slovanská epopej opustila zámek Moravský Krumlov a asi již nadobro bohužel skončila v Praze většina z Vás ví. Ale o tom, že celou Slovanskou epopej lze v našem kraji stále spatřit, už ví málokdo. A celá je dokonce sestavena z puzzle! A tento krásný zámek skrývá i další neuvěřitelné poklady, které stojí za prozkoumání.
Od parního válce do pravěku
Možná si vzpomenete na pohádku o vlku a zajíci, jak vlk ujíždí na parním válci. Ale kdy jste naposledy viděli takový parní válec na vlastní oči? Pojďte jej s námi omrknout. A pak se vydáme až do pravěku nebo na renesanční zámek a do jeho zahrady, když by se nám nechtělo cestovat časem až tak daleko ;-)
Z Podkarpatské Rusi na renesanční zámek
Kde byste u nás hledali památky Podkarpatské Rusi? Asi někde v horách na osamocených místech. Ale my se podíváme do jednoho okresního města, kde je jeden takový krásný dřevěný kostelík stojí a pak budeme pokračovat opět na jeden zámek, který se nedá celý projít za jeden den. Ale pokud vezmete děti, tak je odsud nebudete moci dostat domů, protože místní archeologická herna je prostě senzační.
Ze secese do bazénu
V Brně najdeme mnoho zpřístupněných vil. My se podíváme do jedné z nich, která patřila rodičům Grety Tugendhatové. A pokračovat můžeme touláním po krásách krajského města nebo se jít odreagovat třeba do nedalekého krytého bazénu.
Jedno nebo tři v Břeclavi
Jedno muzeum, ale tři budovy. Kolik jich zvládneme navštívit? Nebo dáme raději přednost výjimečně zpřístupněné vyhlídkové věži na zámku, který stále čeká na lepší časy? Ať tak či tak, toto město na Dyji zajisté stojí za návštěvu.
Novoroční výšlap na nejvyšší vrchol a místo Jihomoravského kraje
Novoroční výšlap v srpnu? Proč ne. Akorát ten sníh si tam budeme muset jen představovat. Bohužel ani na nejvyšším kopci našeho kraje nesídlí dvanáct měsíčků, aby to šlo nějak zařídit. A pokud bude chuť, nálada a dostatek sil, tak si výlet můžeme prodloužit i na nejvyšší vrchol Bílých Karpat, který leží kousek za česko-slovenskou hranicí nebo ještě o kousek dál vylézt na bývalou vojenskou vyhlídkovou věž, ale to už se zanoříme docela hluboko do sousedního kraje ;-)
Hlasování
Hlasování bylo již ukončeno.
Výsledky hlasování
Výsledky hlasování budou zveřejněny až po jeho skončení, abyste nebyli ovlivněni ostatními hlasujícími ;-)
Dorazilo 12 hlasů pro 8 z 20 výletů. Výlet, který vyhrál hlasování, již naši pravidelní účastníci absolvovali, proto se uskuteční výlety 2. Který z těch 2 na 2. - 3. místě bude ten druhý, to je zatím v jednání.
Výlet v sobotu 1. 9. 2018
Sraz: 1. 9. 2018 7:45 v Brně na hlavním nádraží na 1. nástupišti u úschovních skříněk
Odjezd: 1. 9. 2018 8:25 108 (odjezd ze Zvonařky)
Jízdné pro zóny: 100+101+449+459+510+520+530+800+810+815+820+825+837+847+857+867 (všezónová)
Návrat Brno, ÚAN Zvonařka v 20:44 (příjezd linkou 108), možnost společného přesunu na místo srazu (+ cca 30 minut)
Navštívený objekt: nejstarší rozhledna v ČR, obelisk, zámek Uherčice, Graselova vyhlídka, přírodní rezervace Bílý kříž
Základní vstupné: 80 Kč
Délka pěší chůze: 15 km
Sjízdnost pro kočárky: sjízdné, větší část po lesních cestách (expozice zámku Uherčice není bezbariérová)
Přístupnost pro pejsky: kromě expozice zámku Uherčice (60 minut) volný přístup, během prohlídky je možné s pejsky strávit čas v krásném lesoparku vedle zámku
Jízdné si každý hradí sám, na akci je povinná bezplatná rezervace.
Další informace najdete na stránkách výletu Nejzapomenutější zámek kraje?.
Výlet v neděli 2. 9. 2018
Sraz: 2. 9. 2018 8:30 v Brně na hlavním nádraží na 1. nástupišti u úschovních skříněk
Odjezd: 2. 9. 2018 8:56 R19
Jízdné pro zóny: 100+215+225+235+245+255+265+275+280+290
Návrat na místě srazu v 18:59 (příjezd linkou S2)
Navštívený objekt: Moravské kartografické centrum
Základní vstupné: 60 Kč
Délka pěší chůze: 11,8 km
Sjízdnost pro kočárky: sjízdné, větší část po lesních cestách
Přístupnost pro pejsky: kromě expozice na zámku Velké Opatovice (Moravské kartografické centrum a Památník města) volný přístup
Jízdné a vstupné si každý hradí sám, na akci je povinná bezplatná rezervace.
Další informace najdete na stránkách výletu Moravské kartografické centrum a chátrající bývalé lázně.