Výlety

 Přehled plánovaných i již uskutečněných výletů

Bohutická křížová cesta a Lesonická školní naučná stezka

Pojďte se toulat mimo značené cesty do jednoho krásného, ale zatím neobjeveného koutu. Navštívíme i jedinečnou křížovou cestu sestavenou z 54 soch z cedrového dřeva v životní velikosti a také velice zajímavou školní naučnou stezku, kde budeme jistě překvapeni stanovištěm se slonem nebo obilnými jámami.

Moravské kartografické centrum a chátrající bývalé lázně

Výlet začneme na jednom velice zajímavém místě. Jižní křídlo místního barokního zámku v roce 1973 vyhořelo a v roce 2007 bylo dostavěno dle odvážného moderního projektu brněnského architekta Fránka. Jak moc se dostavba povedla můžeme posoudit během výletu sami. Dále se projdeme kolem reliérů vytesaných do skály až k bývalé chloubě širokého okolí - lázně Velká Roudka. V současné době je areál ve velmi neutěšeném stavu a čeká na záchranu (snad se již několikátý pokus konečně podaří dotáhnout až do zdárného konce).

Kolem studánek Rakoveckého údolí až k větrnému mlýnu

Jedno z údolí, které na jaře rozkvetá bledulemi. My jej však navštívíme v jinou roční dobu a užijeme si nejednu studánku a povíme si i o těch botech, které visí cestou na stromě nebo se zastavíme na mýtince, kde je přístřešek i s krbem. A na závěr se můžeme podívat do doškové chaloupky a větrného mlýna.

Brno nebrno

Že je Brno nudné město plné ruchu a lidí? Pojďte se nechat přesvědčit, že i v Brně jsou odlehlá krásná místa, kam moc lidí nechodí. I v Brně se dá jít pěšinkami, užívat si úzké rokle či rozlehlé louky nebo jedny z mála výhledů na celé město a blízké okolí.

Ostrožský zámek

Možná jste netušili, že s IDS JMK se dá podívat i za hranice našeho kraje. A že Vás zámky nelákají, protože prohlídkové trasy jsou nudné? Tak v tom případě jste ještě nebyli na zámku v Uherském Ostrohu. A pokud ano, tak určitě ne v jeho sklepení. To byste totiž mluvili jinak. Pojďte se přesvědčit s námi.

Vítání jara na Šmelcovně a další zajímavosti údolí Bílého potoka

Vítání jara na Šmelcovně je tradiční akce pořádaná již od roku 1902 u jejíhož zrodu stál i Petr Bezruč. Z oficiálních zdrojů se přesný čas konání nedozvíte, ale i když se zrovna netrefíte na hlavní část programu, tak místo stojí rozhodně za návštěvu. Než k němu dorazíme, tak si prohlédneme krásné Maršovské vodopády, kolem kterých většina lidí jen projde, aniž by si jich povšimla. A také se podíváme na pozůstatky stříbrných dolů či zámek v Lesním Hlubokém. A na závěr si poslechneme pověst o 9 křížích, kolem kterých mnozí z Vás projíždí po dálnici.

Z Čertoraje za Mrštíkem

Jistě si mnozí z Vás pamatují kulatou prolézačku z mnoha dřívějších dětských hřišť. A představte si ji mnohkrát zvětšenou. K čemu mohla nebo měla sloužit? Nejen to se dozvíte, pokud vyrazíte s námi. Cestou si něco přečteme, povíme si o včeličkách i osvobození Brna a možná přijde čas i na promítnutí jednoho zajímavého dokumentu.

Papouščí zoo

V jedné obyčejné vesnici na zahradě jednoho obyčejného rodinného domu vyrostla jedna naprosto neobyčejná zoologická zahrada? Takhle by mohla začínat pohádka vyprávěná na tomto výletě. Ovšem nejde o pohádku, ale o skutečnost, o které se můžete sami přesvědčit. Ale než tam dorazíme, tak ochutnáme třeba i vodu, která mohla být příčinou prohry v Bitvě tří císařů (alespoň to někteří říkají).

Parníkem po přehradě, ale ne té brněnské

Tušili jste, že v dosahu IDS JMK je několik různých lodních doprav? Je pravdou, že jízdné, na jaké jste v IDS JMK zvyklí funguje jen na té brněnské, ale to přeci není důvod se nejet podívat i jinam. Budeme se plavit nádherným údolím plným lesů a skal, zavítáme na rozhlednu čaroděje Rumburaka, podíváme se do muzea legendárních automobilů Tatra, projdeme se divokým údolím Stříbrného potoka s několika vodopády a budeme se kochat neskutečnými výhledy do krajiny z mnoha vyhlídek anebo se podíváme i na šibenici (raději jen z povzdálí nebo se nebojíte kouknout i zblízka?). A to přeci za to stojí. Nebo ne?

Sraz: 14. 7. 2018 7:15 v Brně na hlavním nádraží na 1. nástupišti u úschovních skříněk (POZOR! Dřívější sraz kvůli dřívějšímu odjezdu!)

Odjezd: 14. 7. 2018 7:55 108 (odjezd ze Zvonařky) (POZOR! Dřívější odjezd!)

Jízdné pro zóny: 100+101+449+459+510+520+530+800+810+815+820+825+837 (všezónová) - pro výlet je nejvhodnější jízdenka na celý den za 190 Kč, případně bez Brna za 150 Kč a lze ji zakoupit až u řidiče autobusu (v den výletu platí pro 2 dospělé a až 3 děti do 15 let)

Návrat Brno, ÚAN Zvonařka v 20:44 (příjezd linkou 108), možnost společného přesunu na místo srazu (+ cca 30 minut) (POZOR! Pozdější návrat je dán vzdáleností a nabitým programem!)

Navštívený objekt: Mohyla předků, Červená kaplička, rozhledna Rumburak, Tatra muzeum, Claryho kříž, Stříbrné vodopády, šibenice a několik překrásných vyhlídek na hrady, zámek, přehradu, ... (alternativně možno navštívit hrad Bítov či bludiště v konopném poli)

Základní vstupné: přívoz 25 Kč, zpáteční jízdenka lodí po Vranovské přehradě 220 Kč, rozhledna Rumburak 30 Kč (děti do 1 metru zdarma), Tatra muzeum 50 Kč (děti do 7 let zdarma) => při absolvování plánované trasy je cena základního vstupného celkem 325 Kč

Délka pěší chůze: 11,5 km (rozděleno do tří samostatných částí oddělených plavbou lodí: 1,4 km + 4,6 km + 5,5 km)

Sjízdnost pro kočárky: nesjízdné, na trase je hodně schodů a úzkých strmých nesjízdných stezek

Přístupnost pro pejsky: plně přístupné (jízdenka na loď 60 Kč)

Jízdné si každý hradí sám, na akci je povinná bezplatná rezervace.

Výlet na přání

Nestihli jste některý náš výlet a rádi byste na něj vyrazili? Vyberte si kterýkoliv z 20 Výletů s IDS JMK a v srpnu na něj vyrazte s námi.

Sraz: 1. 9. 2018 a 2. 9. 2018 (více informací najdete v článku na záložkách)

 

 Srpnový výlet bude muset být z organizačních důvodů přesunut o týden později (na první zářijový víkend - úplný konec letních prázdnin). Omlouváme se za komplikace.

Bližší informace k oběma výletům najdete v článku na jednotlivých záložkách ;-)

Dorazilo 12 hlasů pro 8 z 20 výletů. Výlet, který vyhrál hlasování, již naši pravidelní účastníci absolvovali, proto se uskuteční výlety 2. Který z těch 2 na 2. - 3. místě bude ten druhý, to je zatím v jednání.